Сколіоз (лат. Scoliōsis - «кривий») - трёхплоскостная деформація хребта у людини. При вираженому ступені деформації мова йде про сколіотичної хвороби, при якій страждає не тільки хребет, але і внутрішні органи.

Сколіотична хвороба - прогресуюче (тобто погіршується) диспластичне захворювання зростаючого хребта дітей у віці від 6-15 років, частіше дівчаток (в 3-6 разів).

Сколіотична хвороба - бічне викривлення хребта з обов'язковою ротацією тіл хребців (торсією), характерною особливістю якого є прогресування деформації, пов'язане з віком і зростанням дитини.

Сколіоз зараховується до деформацій періоду зростання. Він починається і погіршується (прогресує) в юності, під час посиленого росту тіла, наприклад, в пубертатні скачки зростання. Приблизно в 80% всіх випадків причина виникнення викривлень невідома. Ці сколіози називають ідіопатичним (що в перекладі з грецького означає «невідомої причини»). Такий сколіоз зустрічається у дівчаток в приблизно 4-7 разів частіше, ніж у хлопчиків.

Види сколіозу

У сформованій світовій практиці сколіози розрізняють за різницею в часі їх прояви (маніфестації) в типові скачки зростання:

• інфантильними идиопатическими сколиозами називаються сколіози, що з'явилися між першим і другим роком життя;

• ювенільний идиопатическими сколиозами називаються сколіози, що з'явилися між чотирма роками і шістьма;

• адолесцентнимі (підлітковими) идиопатическими сколиозами називаються сколіози, що виникають в основному між десятьма і чотирнадцятьма роками.

За різними локалізацій викривлень розрізняють:

• торакальний сколіоз - викривлення лише в грудному відділі хребта;

• люмбальний сколіоз - викривлення лише в поперековому відділі хребта;

• тораколюмбальной сколіоз - одне викривлення в зоні грудопоясничного переходу;

• комбінований сколіоз - подвійне S-подібне викривлення.

Діагностика

В ранніх стадіях викривлення виявляються найкраще тестом «в нахилі». При цьому пацієнт нахиляється вперед з вільно опущеними руками. Перевіряючий дивиться ззаду на хребет і зазначає асиметрію - виступаюче ребро, що підносяться з одного боку ребра або лопатку, викривлення хребта. Величина викривлення хребта вимірюється за допомогою рентгенівського знімка всього хребта стоячи. Можливі й вроджені реберні деформації і деформації тіл хребців. За допомогою цієї інформації можна відрізнити ідіопатичний і вроджений сколіоз. На рентгенівському знімку в бічній проекції можна також визначити, чи є вроджені деформації в цій площині або порушення нормальних вигинів хребта - фізіологічних кифозов і лордозів.

Важливо, крім того, визначити ротацію і торс сколіозу. Ротація це залишковий розворот тіл хребців в спокої відносно один одного, а торсия - скручування уздовж осі власне кісткової тканини окремого хребця

Зі збільшенням викривлення зростає тенденція до погіршення проблем загального стану здоров'я. Сильні сколіози є причиною деформації тулуба і його укорочення і разом з цим призводять до зменшення обсягу грудної клітини і черевної порожнини, що веде обмеження функції внутрішніх органів аж до скорочення терміну життя при дуже сильних деформаціях.

Виходячи з цього, сколіози повинні регулярно спостерігатися компетентним в проблемі лікарем і при прогресуванні своєчасно і адекватно лікуватися.

Через деформації хребта змінюється взаємне розташування внутрішніх органів і, перш за все, серця і легенів. Формується серцево-легенева недостатність. Така дитина часто хворіє, у нього знижений імунітет, інтелект. Чим більше виражений сколіоз, тим більше уражаються внутрішні органи. А оскільки хворобу легше попередити, ніж лікувати, то чим раніше розпочати лікування, тим краще результат.

Об'єктивно достовірний діагноз можна поставити тільки після рентгенологічного дослідження, але існують кілька клінічних симптомів, які дозволяють припустити сколіоз.

Для огляду дитини роздягнути до трусиків. Він повинен стояти прямо, голова піднята, руки вздовж тулуба, п'яти разом, носки нарізно.

При огляді спереду необхідно звернути увагу на:

- Висоту стояння надплечій, ключиць;

- Симетричність ребер.

При огляді ззаду:

- На висоту стояння надплечій, лопаток;

- Різницю відстаней від кута лопаток до остистих відростків хребта (середня лінія тулуба);

- різниця "трикутників талії" (трикутник, обра-зовано поверхнею талії і рукою, притиснутою до боку).

При нахилі вперед:

- На "реберний горб" (різниця висоти ребер зліва і справа);

- М'язовий валик в поперековому відділі хребта.

Якщо ви виявите 3 і більше ознак у вашої дитини, які не зникають в положенні лежачи на животі - раджу звернутися до лікаря-ортопеда з приводу сколіотичної хвороби.

Лікування сколіозу тривалий, і успіх залежить від наполегливості та цілеспрямованості батьків і дітей. При великих ступенях сколіозу показана корсетотерапії.

Основа основ - лікувальна фізкультура. Заняття повинні бути регулярними. Комплекс вправ підбирається індивідуально.

Оздоровчі види спорту (плавання, гімнастика) дозволяють урізноманітнити заняття фізкультурою, ввести ігрові елементи.

Масаж і фізіотерапія до¬статочно ефективно доповнюють лікування, відновлюють і коригують життєво важливі органи і системи.

Заходи профілактики:

1. Постіль повинна бути помірно жорсткою, подушка невеликий.

2. Необхідно контролювати поставу, плечі назад, груди вперед, голова піднята, спина пряма - "горда постава".

3. Правильна організація робочого місця дитини: за столом ступні ніг повністю стоять на підлозі, при цьому колінні і тазостегнові суглоби зігнуті під прямим кутом. Кришка столу повинна знаходитися на рівні ліктів. Лікті симетрично спираються на кришку столу. Тривалість занять не повинна перевищувати 45-50 хвилин. Фізкультурна пауза - 10 хвилин.

На завершення хочу звернутися до батьків:

Шановні батьки! Відкладіть на деякий час свої "невідкладні справи" і зверніть увагу на своїх дітей. Попереду їх чекає велика самостійне життя, і від вас сьогодні залежить, з яким багажем здоров'я вони будуть жити завтра.

А я, в свою чергу, готовий допомогти вам в цьому.

Кіфоз (др.греч. «Зігнутий, горбатий») - являє собою викривлення хребта в сагітальній площині, спрямоване опуклістю назад. Може бути, як придбаним, так і спадковим вродженим.

Розрізняють фізіологічний кіфоз, який спостерігається в нормі у дорослих (грудної і крижовий), і патологічний кіфоз, що розвивається внаслідок захворювань (наприклад, рахіту, туберкульозного ураження одного або декількох легких).

Кіфоз, що виникає в грудному відділі хребта, клінічно проявляється у вигляді синдрому «круглої спини» (сутулість; в більш складних випадках - горбатість). При цьому положенні плечі пацієнта нахилені вперед і донизу, грудна клітка звужується. Основна дихальний м'яз - діафрагма опускається донизу, м'язи черевного преса ослаблені, верхня частина тулуба нахилена вперед. Тривалий перебіг кіфозу призводить до появи клиновидної деформації хребців, руйнування міжхребцевих хрящів. З боку м'язової системи виявляється розтягнення м'язів спини, порушення функції м'язів, що формують передню черевну стінку. Зміна анатомічної будови грудної порожнини приводить до зниження рухливості ребер, порушення діяльності міжреберних м'язів, обмеження дихальної функції легень, поступового розвитку серцево-легеневої недостатності.

Досить часто поєднується зі сколіотичної деформацією. У таких випадках мова йде про кіфосколіотіческой хвороби.

Особливим випадком кифоза є хвороба Шейермана-Мау - кифотическая деформація хребта, яка трапляється у підлітків 14-16 років.

Наявність захворювання дозволяє запідозрити видима оком деформація грудної клітки. Підтвердженням діагнозу є рентгенографія. Без рентгенографії неможливо визначити ступінь вираженості захворювання. Найчастіше здається вираженим кіфоз рентгенологічно незначний. Це багато в чому обумовлюється особливостями статури хворого.

Принципи лікування: багато в чому схожі при лікуванні сколіозу.

При вираженому ступені деформації або не ефективна консервативному лікуванні застосовують хірургічне лікування, яке в свою чергу може бути не завжди ефективним.

Вчасно проведене консервативне лікування дає позитивний результати, навіть при великих ступенях. Правильно поставити діагноз може досвідчений ортопед травматолог. Звертайтеся вчасно.

Будьте здорові!

Спондилоартроз

Артроз суглобів хребта (спондилоартроз) - дегенеративно-дистрофічний процес дугоотростічних суглобів хребців. Дугоотростічние суглоби знаходяться біля кореня дужок хребців і забезпечують стабілізацію при рухах хребта. У разі аномалії розвитку суглобів (аномалія тропізму) або в разі зміни структури міжхребцевого диска, дугоотростічние суглоби перевантажуються і деформуються. Це супроводжується больовим синдромом часом досить сильним.

1-я стадія. Спочатку болю легкі. Виникають частіше після перебування в одній позі:

після сну;

після довгого сидіння.

У такій ситуації після вставання потрібно розходиться, біль зменшується або йде повністю.

2-я стадія. У міру прогресування біль стає сильнішою і триваліша. У такій стадії людина прокидається вночі при повороті в ліжку. Навіть не тривале перебування сидячи, викликає посилення болю, що вимагає зміна положення, тобто встати.

3-тя стадія. Якщо процес триває далі, то настає стадія деформуючого спондилоартрозу. Суглоби різко збільшуються, запалюються, набрякають, настає стадія спондилоартрита. На цьому етапі розминки не допомагають. Біль постійна. Поза вимушена: «поза прохача». Людина не може розігнутися. Розмір життєвого простору зменшується до маршруту «кухня - туалет».

Методи лікування і профілактика

Чим раніше почати лікування, тим краще результат. Суглобам потрібно дати можливість самовостанавліваться. Для цього потрібно, щоб працювали паравертебральні м'язи (м'язи, які знаходяться вздовж хребта шиї, спини, попереку).

Методика декомпрессионной лікувальної фізкультури, передбачає навантаження на м'язи, без навантаження на суглоби і диски хребта. Освоїти методику можна в клініці здорового хребта та суглобів Доктора Костюка.

З метою профілактики дотримуйтесь ортопедичний режим:

  • Міняйте положення тулуба в просторі - сидить вставати, хто стоїть сідати.
  • Для профілактики нічних болів - ліжко повинна бути пряма, що не протиснута.
  • Сидіти треба правильно, з упором під поперек.
  • Після довго сидіння (1-1,5 год) потрібно вставати і розходжуватися.
  • Намагайтеся роботу піднімати вище - прання над ванною неминуче призведе до посилення болю.

 Тривала садово-городня компанія закінчиться загостренням болю в попереку. Зменшити болю дозволить застосування ортопедического корсета, который можно подобрать в клинике здорового хребта та суглобів Доктора Костюка.

 Так само в нашій клініці використовуються цілий ряд фізіотерапевтичних методів лікування,які дозволяють досягти стійкої ремісії і відновити радість буття. Будьте здорові!

  

Артрит або Артроз: Як розібратися в проблемі?

Багато пацієнтів, які приходять на прийом зі скаргами на болі в суглобах плутають поняття артриту і артрозу. І те й інше характеризує патологічні зміни в суглобах.

Артрит - гостре запалення суглоб, що супроводжується набряком суглоба, різкими болями, порушення функції суглоба в плоть до його повного зникнення. Артрит може бути інфекційного походження, коли в суглоб потрапляє патогенний мікроб і на нього виникає відповідна захисна реакція організму, так і асептичне запалення без інфекційного агента.

Артроз - дегенеративний процес в суглобах, який супроводжується поступовим, повільним початком із помірними часом незначними болями, поступовим зниженням функцією суглоба, який до певного часу може бути компенсований власними захисними силами організму.

Справжні артрити зустрічаються не часто, і як правило вимагають кваліфікованого, часом хірургічного лікування.

Артрози - природний процес старіння суглобів, який є у будь-якої людини, особливо старшого віку і вони можуть носити компенсований характер: тобто не доставляють людині будь-якого незручності. Але можуть так само і загострюватися, і тоді артроз переходь в стадію артриту, з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками. Якщо людина ігнорує проблему, то артрит стає хронічним і часто закінчується оперативним лікуванням.

Аналізуючи історії хвороби моїх пацієнтів, я прийшов до висновку, що якби люди вчасно провели адекватне лікування артрозу, то можна було б і втекти важких інвалідизуючих операцій. Часом люди десятиліттями чекають невідомо чого. Не чекайте чудес! Звертайтесь до професіоналів!

Будьте здорові.

Артроз (від грец. - суглоб) - дистрофічних захворювань суглобів, яке розвивається через дегенерацію суглобового хряща.

 Розрізняють первинний і вторинний артроз. У виникненні первинного артрозу грає роль пошкодження суглобового хряща при травмах, статичних перевантаженнях (зайву вагу), тривалих нерівномірних навантаженнях (сколіоз хребта, плоска стопа), генетична схильність. Вторинний артроз внаслідок попередніх захворювань суглобів: хронічні артрити, остеохондропатії, вроджені дисплазії, повторні гемартрози (при гемофілії) і ін.

У розвитку артрозу провідне місце займають ушкодження хондроцитов, втрата еластичності хряща,  виникнення мікротріщин і проникнення через них в хрящ ряду ферментів синовіальної рідини. При цьому разом з деструкцією хряща відбувається його регенерація, часто нерівномірна і зайва, а також зміни субхондріальноі кістки з розростанням крайових остеофітів, фіброзом синовіальної оболонки, склерозом і зморщування капсули суглоба. Іноді виникає реактивний синовіт внаслідок подразнення синовіальної оболонки шматочками некротизированного хряща.

 Багато пацієнтів, які приходять на прийом зі скаргами на болі в суглобах плутають поняття артриту і артрозу. І те й інше характеризує патологічні зміни в суглобах.

 Артрит - гостре запалення суглоб, що супроводжується набряком суглоба, різкими болями, порушення функції суглоба в плоть до його повного зникнення. Артрит може бути інфекційного походження, коли в суглоб потрапляє патогенний мікроб і на нього виникає відповідна захисна реакція організму, так і асептичне запалення без інфекційного агента.

 Артроз - дегенеративний процес в суглобах, який супроводжується поступовим, повільним початком із помірними часом незначними болями, поступовим зниженням функцією суглоба, який до певного часу може бути компенсований власними захисними силами організму.

 Справжні артрити зустрічаються не часто, і як правило вимагають кваліфікованого, часом хірургічного лікування.

 Артрози - природний процес старіння суглобів, який є у будь-якої людини, особливо старшого віку і вони можуть носити компенсований характер: тобто не доставляють людині будь-якого незручності. Але можуть так само і загострюватися, і тоді артроз переходь в стадію артриту, з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками. Якщо людина ігнорує проблему, то артрит стає хронічним і часто закінчується оперативним лікуванням.

 Аналізуючи історії хвороби моїх пацієнтів, я прийшов до висновку, що якби люди вчасно провели адекватне лікування артрозу, то можна було б і втекти важких інвалідизуючих операцій. Часом люди десятиліттями чекають невідомо чого. Не чекайте чудес! Звертайтесь до професіоналів!

 Будьте здорові.

Міжхребцева грижа - це випинання (екструзія) ядра міжхребцевого диска в хребетний канал в результаті порушення цілісності фіброзного кільця.

Найбільш часто зустрічаються грижі міжхребцевих дисків попереково-крижового відділу хребта, значно рідше спостерігаються грижі в шийному відділі хребта, найбільш рідкісні - в грудному відділі.

У 48% випадків грижі локалізуються на рівні L5-S1 попереково-крижового відділу, в 46% випадків - на рівні L4-L5, решта 6% - на інших рівнях або на декількох рівнях попереково-крижового відділу. Менш тяжкий стан - випинання ядра міжхребцевого диска без розриву фіброзного кільця, називається протрузією.

Фізичні навантаження у вигляді підйому важких предметів, торсіонних навантажень, тобто підйом тяжкості в поєднанні зі скручуванням, або «гольфінг», водіння автомобіля визначені як основні чинники ризику дискової дегенерації і подальшого грижеобразованія.

У дорослих людей міжхребцевий диск не має кровопостачання і його харчування відбувається при русі, наприклад при ходьбі. Відповідно при малорухливому способі життя харчування диску недостатньо і з часом він втрачає вологу і стає крихким. Так само на цю крихкість впливає спадковість.

 

Разом з тим явище випинання диска є фізіологічним при малих його проявах. Саме з цієї причини людина вранці має більший ріст ніж увечері.

Клінічні прояви (ознаки міжхребцевої грижі)

Грижі дисків в більшості виникають у людей працездатного віку. Вони часто супроводжуються неврологічними порушеннями, обумовлені компресією спинномозкового корінця. Утворення грижі диска зазвичай передують епізоди поперекових болів, часто пов'язаних з фізичними навантаженнями.

Міжхребцева грижа, діагностика

Методом вибору діагностики гриж міжхребцевих дисків в даний час є магнітно-резонансна томографія (МРТ) або мультиспіральна комп'ютерна томографія (МСКТ). При необхідності проводиться неінвазивна МР-мієлографія або інвазивна КТ-мієлографія.

У більшості випадків симптоми міжхребцевої грижі стихають протягом декількох тижнів, що може бути обумовлено їх спонтанним одужанням. В подальшому настає ремісія і хірургічне втручання не потрібно.

Однак сам факт полегшення стану, при наявності грижі, не виключає факту освіти наслідків за типом корінцевого синдрому (травми і запалення нервових корінців спинного мозку)

Хірургічне лікування міжхребцевої грижі спини має розглядатися тільки, як крайній захід і тільки після безуспішних спроб консервативного лікування, яке не змогло взяти під контроль больовий синдром.

Лікування міжхребцевої грижі в Харкові, в «Клініці здорового хребта та суглобів Доктора Костюка»

Основним методом консервативного лікування міжхребцевої грижі є системна протизапальна терапія з використанням протизапальних засобів (як НПЗЗ, так і гормональних), міорелаксантів. Основна мета даного лікування полягає в зниженні запалення в місці виникнення грижі з метою меншого її впливу на корінець. З цією ж метою застосовуються ін'єкції в безпосередній близькості запального процесу - блокади. Блокади розрізняються на паравертебральні (в м'язи розгинають тулуб) і епідуральні (безпосередньо до самої грижі). Епідуральні блокади є складною медичною процедурою і вимагають від фахівця її проводить високої кваліфікації.

 

Однак і в період після загострення, запальний процес триває і завдяки йому відбувається лізис і грижа зменшується в розмірах. Процес зменшення розмірів міжхребцевої грижі називається резорбцией. Імунні клітини розпізнають витріщивши пульпозное ядро ​​як чужорідне і знищують його, проте це пов'язано з запальним набряком і при новоутвореної грижі він грає негативну роль у вигляді додаткового тиску на корінець.

 

У гострий період показана стабілізація проблемних відділів хребта ортопедичними ортезами (корсетами).

Після зменшення гострого періоду, подальша реабілітація проходить по принципам звичайного остеохондрозу хребта (див. Статтю «Остеохондроз хребта»).

З метою профілактики загострення хребетної грижі рекомендується дотримуватися ортопедичний режим (див. Статтю «10 порад від Доктора Костюка).

Вчасно проведена діагностика і лікування дозволить вам повернути здоров'я, уникнути інвалідизуючих операцій і заощадити кошти. Будьте здорові!